Tutoriale
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 [PHP]Script Anti SQL Injection !

In jos 
AutorMesaj
Kenny
Sponsor
Sponsor
Kenny


Mesaje : 1077
Data de inscriere : 07/05/2008
Varsta : 33
Localizare : Liberty City

[PHP]Script Anti SQL Injection ! Empty
MesajSubiect: [PHP]Script Anti SQL Injection !   [PHP]Script Anti SQL Injection ! Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 2:38 pm

alut , am vazut ca multa lume se plange ca primesc inject sql .. asa ca voi remedia problema .. ;-)


Sa explicam SQL Injection ! :-)

SQL Injection este o form XSS (Cross Side Scripting) , apoi userii au acces sa controleze , sql server si atunci poate sa faca ce vor ..

Sa remediem problema , este foarte simplu , dar intai hai sa vedem scpriptul periculos !

[PHP]Script Anti SQL Injection ! Dangerousscript

"Hackeri" cred ca este un login admin , apoi "Hackerul" se logheaza si poate sterge ce vrea ..

OK , hai sa ne uitam in MySQL Query , kand un user incearca sa se logheze ..

SELECT id FROM members WHERE username = ‘StaRGagicu’ AND password = ‘myPassword’ LIMIT 1

Acum incerc sa ma loghez , nici o problema nu ?

Ok , acum cred ca userul se logheaza cu parola lui : ‘ OR username = ‘StaRGagicu

In SQL Query va arata cam asa

SELECT id FROM members WHERE username = ‘StaRGagicu’ AND password = ‘‘ OR username = ‘StaRGagicu’ LIMIT 1

Acuma toti au acces cu numele meu StaRgagicu :-)

Si acuma sa remediem !!

Folosim “addslashes()” in variabele login, si dupa ce va folosii cu loginul nostru , parola variable va fi : \‘ OR username = \‘StaRGagicu

Pentru ca folosim slashes, MySQL nu citeste quotes. Deci problema este fixed!

Asa ca vom folosii addslashes ca aici ..

[PHP]Script Anti SQL Injection ! Ds

Acuma urmatoarea optiune “magic_quotes_gp” este optiunea config pentru php . Acesta va baga slashes , imediat dupa ce useru incearca sa intre :-)

Cam atat , nu stiu daca am explicat cat pe intelesul vostru , sper sa fie de ajutor b-)
Sus In jos
http://muchisinau.sytes.net/
 
[PHP]Script Anti SQL Injection !
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Anti-Dupe Script
» [Script PHP]Acest Script Face un anumit text sa se invarta
» [Script] Mouse On/Over
» Redirect Script
» [Script] Alert Button

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Tutoriale :: Tutoriale Diverse :: HTML, PHP, MySQL, MsSQL-
Mergi direct la: