Tutoriale
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 MySQL+PHP The Begining

In jos 
AutorMesaj
Kenny
Sponsor
Sponsor
Kenny


Mesaje : 1077
Data de inscriere : 07/05/2008
Varsta : 33
Localizare : Liberty City

MySQL+PHP The Begining Empty
MesajSubiect: MySQL+PHP The Begining   MySQL+PHP The Begining Icon_minitimeDum Oct 19, 2008 8:00 am

!Important! Ca sa lucrezi mai usor verifica daca ai setata optiunea la windows ca sa vezi extensia fisierelor daca nu urmeaza urmatorii pasi:
Dute la My Computer->Tools->Folder options->View->"Hide extension for known file types" debifeaza aceasta optiune!Important!





Explic acest tutorial despre mysql pentru oricine ...

Ce vom invata pe parcursul acestui tutorial

-Despre MySQL
-Cum cream o baza de date prin cPanel
-Cum sa ne conectam la o baza de date [PHP]
-Cum sa cream un tabel[PHP]
-Cum sa introducetm date in baza de date [PHP]
-Cum sa afisam in browser continutul bazei de date [PHP]
-Aplicatii

Despre MySql

Este un sistem de baze de date....in acele de baza de date se afla tabele cu campuri de informatie care au diferite tipuri de date

Imaginatil ca un tabel in html sau un tabel de excel cu linii si coloane asa e si aici...si aici veti introduce, sterge, updata sau cauta informatile din acele campuri.

Acuma vine partea care si mie mi s-a parut destul destul de enervanta...sa tin minte tipurile de date care se afla in acele campuri

tinyint() numar intreg (-128 la 127 sau 0 la 255)
smallint() numar intreg
int() numar intreg
mediumint() numar intreg
bigint() numar intreg
char() sectiune cu lungime fixa de la 0 la 255 caractere
varchar() sectiune cu lungime variabila de la 0 la 255 caractere
float() numar mic cu virgula flotanta
double numar mare cu virgula flotanta
text sir cu maximum 65535 caractere
date() data in format YYYY-MM-DD
date data in format YYYY-MM-DD HH:MM:SS
time ora in format HH:MM:SS

Nici eu nu le-am invatat pana acuma chiar daca ar trebui sa le invat ...eu le am pe desktop ca txt


Banuiesc ca primul pas ar fi sa faceti o baza de date din cpanel si cum sa ne conectam la acea baza de date


Crearea bazei de date in cpanel:

Intrati in cpanel(daca nu stiti cum contactati persoana care va gazduieste siteul) apoi aveti undeva MySQL Databases intarti acolo apoi ducetiva la Create New Database scrieti numele bazei de date in campul New Database ( sa fie un nume sugestiv exemple:tutorial,test..etc.) apoi dati Create Database
Acuma ne vom ocupa sa facem si un user aveti tot pe aceiasi pagina: MySQL Users / Add new user...completati cele 3 casute( sau cate aveti voi) eu mi-am ales test 12345 si apoi apasati pe butonul Create User.
Acuma trebuie sa asociem baza de date cu userul ...pentru asta avem tot pe aceiasi pagina: Add User To Database din dropdown boxul acela selectati User/Baza de date care o folositi si apasati pe butonul Submit
Alegeti optiunea ca acel user sa aiba toate privilegile la acea baza de date.
Ce mi-am ales eu
Baza de date:test
Nume utilizator:test
Parola: 12345


Conectarea la baza de date:


Am creat un fisier pe desktop cu numele conectare.php cel mai usor e sa dati mous 2->new->text document->si ii dati rename in conectare.php(DOAR DACA ATI DEBIFAT HIDE EXTENSION FOR KNOWN FILE TYPES am explicat cum la inceputul tutorialului)
o sa folosesc commentsuri("//") sa va explic pas cu pas ...comentsurile le puteti sterge oricand le am pus doar sa va explic; e decizia voastra daca vreti sa copiati scriptul (Copy+paste) ..sau sa il intelegeti.

Cod:

<php>
Acesta script de conectare o sa fie refolosit de foarte multe ori.


Crearea tabelelor:


Dupa cum v-am spus bazele de date contin tabele exact ca in excel sau in html cu linii si coloane unde va fi stocata informatia (exemple: un nume, un produs, o parola, un e-mail, un user etc.)
Ca sa putem creea tabele mai intai trebuie sa includem in php respectiv conexiunea la baza de date care am facut-o la pasul anterior (vom include conectare.php)
Vom folosi urmatoarele functii:
-CREATE TABEL este o functie folosita pentru crearea tabelului
-mysql_query este o functie care chestioneaza baza de date ca parametrii are cerearea care o trimitem serverului MySQL si conexiunea

Un mic exemplu ar fi un tabel care il voi numi test cu 3 coloane in care vom stoca id,nume,varsta..acuma trebuie stabilit tipul de data care il vor contine id va fi PRIMARY KEY de 3 caractere, nume va fi de tip varchar cu 15 caractere si varsta va fi de tip int cu 2 caractere

Am creat un fisier pe desktop cu numele creare.php cel mai usor e sa dati mous 2->new->text document->si ii dati rename in creare.php(DOAR DACA ATI DEBIFAT HIDE EXTENSION FOR KNOWN FILE TYPES am explicat cum la inceputul tutorialului)
o sa folosesc commentsuri("//") sa va explic pas cu pas ...comentsurile le puteti sterge oricand le am pus doar sa va explic; e decizia voastra daca vreti sa copiati scriptul (Copy+paste) ..sau sa il intelegeti.

Cod:
</head>



Afisarea datelor din tabel:


Am creat tabelul, avem informatii in el( sau cel putin asta ar trebui)...acuma va trebui sa afisam intr-o pagina informatiile
Cel mai usor ar fi sa il afisam intrun tabel campurile id, nume, varsta
vom folosi functia mysql_fetch_row care va prelua datele din tabel

Am creat un fisier pe desktop cu numele afisare.php cel mai usor e sa dati mous 2->new->text document->si ii dati rename in afisare.php (DOAR DACA ATI DEBIFAT HIDE EXTENSION FOR KNOWN FILE TYPES am explicat cum la inceputul tutorialului)
o sa folosesc commentsuri("//") sa va explic pas cu pas ...comentsurile le puteti sterge oricand le am pus doar sa va explic; e decizia voastra daca vreti sa copiati scriptul (Copy+paste) ..sau sa il intelegeti.

Cod:

<?php
include "conexiune.php";//vom include php'ul pentru conectarea la baza de date

$sql=mysql_query("SELECT * FROM test");//daca va mai tineti minte functia mysql_querly..v-am explicat mai sus ca chestioneaza baza de date..acuma o vom folosii cu parametrul SELECT care alege informatia dorita din tabel

$rows=$mysql_num_rows($sql);
echo "<b>$rows</b><p>";

echo "<table>";//facem tabelul
echo "<tr><td>ID</td><td>Nume</td><td>Varsta</td></tr>";//facem un fel de header care va arata ceva gen ID | NUME | VARSTA
while ($row=mysql_fetch_row($sql)) {//preluam datele
echo "<tr><td>$row[0]</td><td>$row[1]</td><td>$row[2]</td></tr>";//afisam informatia ceva gen  asa ceva 1  | Ion  | 16
}
echo "</table>";//inchidem tabelul

mysql_close($conexiune);//inchidem conexiunea
?>


Aplicatii

-Panou de administrator (va fi acoperit in alt tutorial)
Principiu:
O zona restrictionata in care va fi formularul pentru introducerea datelor, modificarea datelor, stergea datelor
O zona pe pagini pentru afisarea informatiilor intr-un div

-Motor de cautare (va fi acoperit in alt tutorial)
Principiu:
Un formular si un php
Fisierul php va cauta in baza de date cuvinte/cifre similare cu cele introduse in formular

Si multe altele

To be continued...

Pentru nelamuriri ma puteti contacta pe: dj_spykey@yahoo.com


NU UITATI CA SA CREATI TABELEL TREBUIE SA INTRATI IN PHP pentru creare link ar fi http://siteultau.domeniu/creare.php
Sus In jos
http://muchisinau.sytes.net/
 
MySQL+PHP The Begining
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» [MYSQL] Notiuni MYSQL
» [PHP]Conectare mysql
» [php]executari comenzi mysql si afisarea rezultatelor
» [php]tutorial inregistrare si logare cu baza de date mysql

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Tutoriale :: Tutoriale Diverse :: HTML, PHP, MySQL, MsSQL-
Mergi direct la: