Tutoriale
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cele 10 porunci – pentru webdesign si webdevelopment!

In jos 
AutorMesaj
Kenny
Sponsor
Sponsor
Kenny


Mesaje : 1077
Data de inscriere : 07/05/2008
Varsta : 33
Localizare : Liberty City

Cele 10 porunci – pentru webdesign si webdevelopment! Empty
MesajSubiect: Cele 10 porunci – pentru webdesign si webdevelopment!   Cele 10 porunci – pentru webdesign si webdevelopment! Icon_minitimeDum Oct 19, 2008 8:09 am

Sa nu ma faci sa astept – daca trebuie sa astept mai mult de 10 secunde pana ti se incarca pagina, poti foarte bine s-o inlocuiesti cu un mesaj dragut de bun-ramas.
Sa nu ma pui la treaba – daca dureaza mai mult de 5 minute pana-ti gasesc informatiile de contact (sau mai rau, pana inteleg ce vinzi de fapt) – EU PLEC. Oamenilor le place sa fie informati rapid, iar marele public este in general lenes si nerabdator. Nu-l pune la treaba.
Sa nu ma omori cu continut exagerat in flash – flash este o unealta minunata. Poate adauga elemente atractive site-ului tau si poate arata ca esti la curent cu cea mai noua tehnologie. Astea fiind zise – n-am chef sa ascult la infinit aceeasi melodie tehno pana cand navighez pe site-ul tau sau sa fac o migrena enervanta de la show-ul laser de pe fiecare pagina. Un mesaj scurt si concis in flash da impresie de profesionalism si in acelasi timp, te impiedica sa incalci porunca nr. 10.
Sa nu ma bombardezi cu informatii vechi si inutile – probabil ca asta e cea mai rapida metoda de a scapa de vizitatori. Un continut bogat si tinut la zi este calea sigura catre inima vizitatorilor.
Sa nu uiti sa-mi faci cadouri – imi place sa primesc lucruri. Nu conteaza ce este, atata timp cat este pe gratis. Ofera ceva util vizitatorilor tai. Daca pagina ta web promoveaza un serviciu oarecare, ofera o carte electronica gratuita sau un ‘newsletter’ cu informatii relevante despre serviciul oferit. Scopul este de fapt construirea unei liste cu abonati despre care stii deja ca sunt interesati de ce ai tu de oferit.
Sa nu ma chinui cu navigatie neclara – asta merge mana in mana cu ‘sa nu ma pui la treaba’ dar e atat de important ca merita o porunca proprie. Navigarea ar trebui sa fie consistenta. Nu ma fa sa pierd timp cautand la nesfarsit o modalitate de a trece de la o pagina la alta. Alege un meniu orizontal sau vertical pentru link-urile principale si pastreaza-l in tot site-ul.
Sa nu pari un amator – Link-uri care nu duc nicaieri, combinatii de culori tipatoare, fonturi ciudate de marimi diferite te vor face automat sa pari un amator.
Sa nu-ti inchipui ca e suficient sa-ti construiesti o pagina web iar vizitatorii vor navali si vor incepe sa cumpere – ca in oricare afacere e nevoie si aici de timp, efort si (ceva) bani. Planifica o strategie de marketing care te diferentiaza de concurenta.
Sa nu uiti sa-ti faci planuri de viitor – odata ce ti-ai construit pagina web si ai inceput s-o promovezi, lucrurile se vor schimba. Planifica-ti telurile.
SA NU-TI INCHIPUI CA SUNT UN IDIOT – nu folosi mesaje ca “garantez ca vei face milioane”, “nu va mai trebui sa lucrezi niciodata” ... nu functioneaza! Poarta-te ca un profesionist si castiga increderea vizitatorilor tai. Ofera-le informatii utile pe care se pot baza. Clientii pe care-i vrei sunt cei care se intorc. Demonstreaza-le ca merita sa-si piarda vremea pe pagina ta si nu le subestima inteligenta.


Astea sunt cele 10 porunci referitoare la webdesign si webdevelopment din punctul de vedere al lui Derek Falvey. Voi ati mai adauga ceva?
Sus In jos
http://muchisinau.sytes.net/
 
Cele 10 porunci – pentru webdesign si webdevelopment!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Tutoriale :: Tutoriale Diverse :: HTML, PHP, MySQL, MsSQL-
Mergi direct la: